Deky na koně

Dekovat koně? Ano či ne? 

Pokud jste se rozhodli začít dekovat, ať už z jakéhokoliv důvodu - například s ním plánujete pravidelně pracovat i přes zimu, máte starého koně, nebaví Vás nebo nemáte čas strávit u koně x hodin a čekat až uschne, nebo jen koni chcete pomoci od vyčerpávajícího přelínávání či máte koně venku a dávat sedlo na mokrého a zabláceného koně je Vám proti srsti,  je potřeba si předem připravit několik typů dek, aby kůň přečkal zimu v co možná nejvyšším komfortu.

Pokud koně neplánujete holit, je potřeba s dekovánm začít již začátkem podzimu, ideálně na přelomu září-října, kdy se teploty pohybují okolo 10-15°C. Pouze včasným zadekováním zabráníte tomu, že koni nenaroste hustá zimní srst a nebudete tak nuceni koně v průběhu zimy holit. V ideálním případě, pokud Váš kůň chodí na většinu dne do výběhu, začněte s nepromokavou bez podšívky a se snižující se teplotou vyměňte za nepromokavou deku podšitou fleecem (u teploty pod 10°C). Pokud Váš kůň do výběhu nechodí nebo jej při dešti zavíráte, můžete použít i lehkou stájovou deku. Stájové deky jsou obecně vyráběny z méně odolných materiálů a hlavně jsou narozdíl od dek výběhových promokavé, můžou se tedy v případě vyválení se v kaluži apod. namočit a kůň tím pádem bude nucen ve výběhu stát v mokré dece, proto je nejefektivnější koni do výběhu deku převlékat.

S postupně se snižující teplotou pak nepromokavé deky s fleecem vyměníme za zimní deku s různými stupni zatepletí od 50 g až po 400 g deky. Gramáže postupně navyšujeme každému koni individuálně, pokud je kůň pod dekou chladný nebo se dokonce třese zimou, je vždy potřeba vyměnit deku za vyšší gramáž.  

Pokud koně holíte, musíte začít s dekováním dříve. v případě, že má Váš kůň oholený i krk, je nejlepší variantou použít deky s krkem.

Pokud s koněm přes zimu pracujete a kůň se tedy potí, budete v každém případě potřebovat kvalitní odpocovací deku, kterou na koně nasadíte hned při odsedlání. Kdyby došlo k ofouknutí spoceného koně, může se jednoduše nachladit. Odpocovací dekou koně odpotíte a až potom mu můžete nasadit zateplenou deku. V případě oholeného koně, který může být na chlad choulostivý, je vhodné mít také teplou odpocovací deku - z dvojitého fleecu nebo z dralonu.

Pro udržení teplotního komfortu koně i v terénu budete potřebovat bederní deku. Chodíte-li s koněm do terénu i ve větších mrazech, fleecová bederka nebude stačit, protože profoukne, v tomto případě bude lepší bederka nepromokavá, podšitá fleecem.

V létě zas Váš kůň jiště ocení ochranu před otravným hmyzem pomocí síťované deky.

Pokud si s výběrem, užitím či rozměrem deky na koně nejste jisti, kontaktujte nás, rádi Vám s výběrem poradíme.