Pasování sedel

Typy jezdeckých sedel

Drezurní sedla

Drezurní sedla jsou hlubší, což umožňuje sedět více v koni, s delšími bočnicemi, které zajišťují větší přilnutí ke koni. Sedla mají obvykle větší kolenní opěrky a tím podporují korektní sed jezdce.

Všestranná (univerzální) sedla

Všestranná sedla jsou nejvíce používaná na běžné ježdění. Hodí se na ježdění do terénu, protože mají hlubší posedlí. Lze je také využít při práci na jízdárně. Většinou mívají středně velké kolenní opěrky a tím zajišťují stabilitu jezdce. Všestranná sedla jsou vhodná i pro nižší parkurové skákání a to zejména pro začátečníky.

Skoková sedla

Skoková sedla jsou velmi kontaktní. Mají mělčí posedlí, které je vhodné pro vyšší parkury. Bočnice jsou kratší s menšími kolenními opěrkami, pro větší přilnutí při skákání.

ZÁKLÁDNÍ POJMY

 

Komora

Komora je určená anatomií koně.Její tvar se zjistí tak, že se vezme míra přímo na koni. Podle konstrukce sedla se kůň změří přímo na lopatce nebo asi dva prsty za ní. U sedel PRESTIGE 29,30,31,32,33,34,35,36 dle šířky kostry.

Úhel sedla

U sedel na míru ho lze změnit a přesně napasovat na hřbet koně. To je důležité především u koní, jejichž hřbet neodpovídá obecné normě. Je třeba brát ohled na to, zda neobvyklý tvar hřbetu je následkem zdravotních problémů, nebo odpovídá celkové anatomii koně.

Sedlové polštáře

Sedlové polštáře mají být rovnoběžné a mají mít mezi sebou mezeru po celé délce širokou na čtyři prsty.Mají být do jisté míry pružné. Pokud do nich můžeme vtlačit prsty tak, že se hned zaboří, je to dobře. Vlnky nebo uzly nemají být hmatné. Po nějaké době je vhodné polštáře docpat podle stlačení a vymačkání, nejlépe vlnou.

Zápinky a podbřišník

Zápinky a podbřišník mají směřovat kolmo na přirozený nejhlubší bod koně. U podbřišníku je třeba dbát na to, aby skutečně držel tah celou svou šířkou a koně nijak neomezoval. A správný výběr dle typu podbřišníku a materiálu z kterého je vyroben.

Tvar posedlí

Tvar posedlí je odpovědný za korektní pozici vaší pánve a má určovat její polohu v sedle. Orientovat se můžeme podle pomyslné kolmice ucho – rameno – kyčelní kloub – kotník ( bez pomoci kolenních opěrek). U posedlí rozhoduje tvar a hloubka kostry dle modelu sedla. Délka posedlí dle velikosti jezdce . Číslování v cm nebo v palcích 17, 17,5 ...

 

 TYPY SEDLOVÝCH POLŠTÁŘŮ

 

Vlněný sedlový polštář

K nacpání polštáře je použita plně syntetická vlna, která se dokáže přizpůsobit tvaru koňského hřbetu. Tato vlna zůstává i po dlouhodobém používání měkká a pružná. Vlněný polštář je pro koně komfortní, má výbornou tlumící schopnost a je ho možno individuálně dotvarovat ke hřbetu koně.

Latexový polštář

Výplň polštáře je vyrobena z PU pěny. Výhoda tohoto polštáře je, že poskytuje jezdci výborný kontakt s koněm a ani po dlouhodobém používání nemění svůj tvar. Nevýhodou je, že tvar polštáře je neměnný a polštář se nedokáže přizpůsobit tvaru koňského hřbetu. Proto se latexový polštář hodí spíše na občasné ježdění, především na tréninky.

 

KENTAUR - www.kentaur.cz

Kentaur je česká společnost na výrobu sedel a kožených věcí pro koně. Sedla Kentaur jsou postavena klasickým anglickým způsobem na elastických kostrách. Základní materiál je laminát, který je vyztužen pérovou ocelí. Středem kostry jsou vypnuty popruhy, které tvoří elasticitu celé kostry. Přední komora je zpevněna kovovou výztuhou. Na středových popruzích je nalepena pěnová hmota, která tvoří posedlí. Tato pěna je ručně vybrušována do požadovaného tvaru. Při výrobě kostry převažuje ruční práce, proto je při ukončení každého technologického kroku přeměřena symetričnost kostry na speciálním přístroji. Toto měření zaručuje, že se základem každého sedla stane jen dokonale symetrická kostra. Výztuhy v přední komoře jsou ve velikostech 1, 2, 3 a 4. V případě potřeby je možno výztuhu vyměnit. Záruka na sedlové kostry je 5 let. Vztahuje se na závady vzniklé při běžném používání sedla.

Kůže

Kůže je přírodně vzniklá surovina a proto je při jejím zpracování důležitá pečlivá kvalitativní kontrola. Jednotlivé díly výrobků (sedel) musí být vykrojeny tak, aby se vyhnuly přírodním vadám na kůžích, jako jsou stopy po hmyzu, jizvy a žírné vrásky. Přes tuto kontrolu se na výrobcích mohou objevit menší vady nebo rozdíly v odstínu nebo dezénu kůže, což není chybou, ale zárukou pravého přírodního produktu.

Kentaur nabízí 3 typy kůže na sedla:

  1. Klasickou sedlářskou třísločiněnou kůži tloušťky 3,8 - 4,0 mm.
  2. Teletinu, kterou je potaženo posedlí a bočnice sedla. Tato kůže je velmi měkká a má voskovou protiskluzovou úpravu. Tento typ kůže nabízí jezdci velký komfort, ale nemá takovou trvanlivost jako klasická sedlářská useň.
  3. Dezénovaná francouzská kůže

Barvy kůže:

  1. Klasická sedlářská kůže a kůže použitá k výrobě ostatních kožených produktů - nabízíme v barvách: černá, tmavě hnědá, tabák
  2. Sedla vyrobená z teletiny nabízíme v těchto barvách: černá, tmavě hnědá, tabák
  3. Dezénovanou kůži nabízíme v těchto barvách: černá, tmavě hnědá, tabák

 

PRESTIGE - www.prestigeitaly.com

Sedla Prestige jsou jedny z nejlepších a nejkvalitnějších italských sedel. Jejich vývoj a technologie určují nové trendy v inovaci sedel.

 

ERREPLUS - www.erreplus.com

Značka ERREPLUS je další z předních italských výrobců sedel, které udává směr v trendech jezdectví. Jejich zpracování kůže a kostry sedel je velmi inovativní.