01.05.2025 ZAVŘENO!! Těšíme se na Vás opět v pátek.

NOVINKA - travní směs pro koně a postup při přísevech

Představujeme Vám novinku v našem sortimentu - Travní směs vytvořenou speciálně pro potřeby koní!
Travní směs pro koně HORSEMAX - Vytrvalá pastevní směs pro koně bez jetelovin, kterou je možné využít i pro výrobu sena. 
Všechny potřebné informace o této směsi najdete přímo ZDE.
 

POSTUP PŘI PŘÍSEVECH
 
1. Příprava pozemku:
Odstranění stařiny: Pro efektivní přísev je třeba odstranit starý porost (stařinu) mulčováním, sečkaním nebo vyhrabáním. V případě silné vrstvy stařiny tímto zajistíme dostatečný přístup světla a prostoru pro předseťové úpravy,
Odstranění nerovností: Krtince, rozrytá místa či zemní valy a koleje od techniky je třeba srovnat, aby byl povrch rovný a umožnil dobrý přísev. To také zamezí nerovnoměrnému vzcházení semen.
 
2. Mechanické a chemické ošetření před setím:
Odplevelení: Před setím je nutné zbavit se plevelů buď chemickými (herbicidy) nebo mechanickými metodami (luční smyk, prutové brány), aby nové příseč rostliny měly volný prostor k růstu.
Zajištění vláhových podmínek: Pro úspěšný přísev je klíčová zajištěná vhodná vláhová bilance – přísev v suchých oblastech je rizikový, proto je vhodné přísevy plánovat v době s vyššími srážkami.
 
3. Setí:
Trávní směs: Doporučuje se výsevek 25–30 kg/ha kvalitní travní směsi nebo jetelovinové směsi. Vhodné je zvolit travní směsi s vyšší odolností k sešlapu a vysokou persistencí (např. Jílek vytrvalý, Jílek mnohokvětý, Kostřava červená apod.).
Výsevní množství: Správný výsevek je klíčový pro dosažení konakurenceschopného porostu. Při přísevu do stávajícího porostu je možné mírně snížit výsevek (zhruba na 70–80 % plného výsevu), podle zapojenosti porostu.
 
4. Hnojení:
Aplikace dusíku: Přihnojení dusíkem (30–40 kg/ha) by mělo proběhnout až po vzejití semen, aby měl nový porost dostatek živin a prostor pro růst a nebyl vytlačen původním porostem. V sušších oblastech je vhodné počkat s aplikací, až bude zajištěná dostatečná vláhová bilance.
 
5. Pěstební péče:
Sešlapání po setí: Sešlápání je vhodné ať po ručním nebo strojním setí. To umožní nahrnutí zeminy na semena a zlepší kontakt semen s půdou, čímž zlepší klíčivost.
První seč po vzejití: Jakmile porost dosáhne výšky 8–10 cm, je vhodné jej posekat (nebo alespoň posekat původní porost), aby mohl pokračovat ve růstu nový přísev.
 

OBNOVA POROSTU
 
Kompletní obnova porostu: U silně poškozených porostů, kde již přísev nestačí, je vhodné přistoupit k celkové obnově. V tomto případě je nutná úplná likvidace stávajícího porostu a následná obnova nového porostu, včetně přípravy půdy a výsevu nové směsi na celé ploše. Obnova se neprovádí na jaře ale na podzimní porost.
 
Přizpůsobení směsí potřebám: Nově založený porost umožňuje uplatnění směsí přesně podle požadavků – například odolnost k sešlapu, rychlý růst, vysoká krmná hodnota, druhová pestrost apod.
 
Vyšší výnos: Nově zasiatý porost má vyšší produkční, přírůstkovou i krmnou hodnotu než starší, poškozené porosty. Zároveň má i vyšší odolnost vůči suchu a plevelům. To také často umožňuje přechod na intenzivnější formu hospodaření s častějším sečkováním a sklizní.

 
horsemaxprokon_90009000700_m